Кардиохирург от Варна: Център за поставяне на изкуствено сърце е необходим на Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:15 / 29.06.2017
1547
Редно е в морската столица да бъде обособен център за поставяне на изкуствено сърце. Подобни центрове може да има в София и Варна, по един в двата края на страната. Това заяви в интервю за Дарик доц. Пламен Панайотов, началник на Клиниката по кардиохирургия при Университетска болница "Света Марина".

Изкуственото сърце е система за подпомагане на сърцето. Тя се поставя в тялото и с нея той може да живее по този начин години наред. До поставяне на изкуствено сърце се прибягва при пациенти в крайна фаза на сърдечна недостатъчност, при които не може с добър успех да бъде извършена стандартна сърдечна операция, а възможностите на медикаментозното лечение са изчерпани, обясни специалистът.

В България на година се правят по-малко от 20 трансплантации на сърце, основно в столичната болница "Света Екатерина". Европейският опит показва, че ако една клиника прави по-малко от 20-25 трансплантации на година, резултатите са по-лоши, отколкото ако прави повече подобни операции. Затова не би било добра идея у нас трансплантациите на сърце да бъдат разпределени в различни центрове, смята изтъкнатият варненски кардиохирург.

Намирането на съвместими донори е много трудно, а цялостната смяна на кръвта официално не може да бъде прилагана, отбеляза доц. Панайотов.

Сред пациентите в Клиниката по кардиохирургия преобладават тези с исхемична болест на сърцето. Увеличава се изключително много броят на пациентите, при които има комбинирани операции - най-често с аортна клапна патология, комбинирана с исхемична болест на сърцето. Обяснението за това е, че средната възраст на пациентите е вече по-голяма.

"Ако преди 25 години пациент на 65-70 години се смяташе за възрастен, то сега оперираме хора на над 80 години. Има пациенти и на 90 години", отбеляза шефът на Клиниката по кардиохирургия.

При мъжете сърдечните заболявания настъпват на по-ранна възраст, но след навършване на 75 години заболяванията при жените протичат по-тежко.

Най-често исхемичната болест на сърцето се причинява при комбинация между диабет и хипертония, които са двата най-рискови фактора. Сред останалите са нарушената мастна обмяна, затлъстяването, обездвижването и стреса.

Има много съпътстващи заболявания и ако не се взимат адекватни мерки за лечението и контрола на диабет, високо кръвно налягане, съдови болести и белодробни заболявания, тогава лечението на тези пациенти става доста по-сложно,

Сърцето до голяма степен е пощадено от злокачествени заболявания, а случаите са много редки, но много тежки. "Може би, защото сърцето е мускул. Злокачествените заболявания протичат по-често при органите, в които има жлези", обясни специалистът.

Благодарните пациенти са малко, но си струва. Има и недоволни. Най-често обвиненията към лекарите идват от хора, които години наред са пренебрегвали здравословното си състояние, или от техни близки, които не са били в течение на реалното състояние на роднината си, сподели още кардиохирургът с над 3000 сърдечени операции зад гърба си.

Спорт и физическо натоварване в умерени дози, намаляване на стреса и по чаша хубаво червено вино вечер намаляват риска от заболяване на сърцето, показва дългогодишният опит на доц. Панайотов.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Катастрофа в центъра на Варна
Изненада: Вижте тези данни за цените на имотите във Варна!
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти
Кметът Благомир Коцев даде сериозно обещание на министъра на тури...
Слънце и температури до 17 градуса за Варна днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).