МУ иска да изгради студентски кампус в двора на МБАЛ "Св. Марина"

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
11:12 / 09.04.2012
1179
Бивши и настоящи студенти от
МУ "Проф.д-р Параскев Стоянов":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Медицинският университет във Варна ще търси възможности да изгради студентски кампус в двора на МБАЛ "Св. Марина", съобщи във варненския ефир на Дарик новият ректор на висшето училище проф. д-р Красимир Иванов. Ако това не стане със собствени средства, ще се търси инвеститор. "Има голям интерес младежи от страните от целия черноморски регион да учат медицина във Варна. Те са мотивирани по отношение на качеството на образование, но не и от базата, в която трябва да живеят", обясни професорът.

Според него чуждестранните студенти биха донесли свежи приходи за университета, но те трябва да бъдат привличани с битови условия на нивото на очакванията им. В момента общежитията на Медицинския университет са в трагично състояние и се нуждаят от основен ремонт.

Проф. Иванов разкри, че проблемът със здравните специалисти у нас не е само регионален. Според данните на еврокомисаря по въпросите на здравеопазването, в следващите години в Европа ще има дефицит от над 1 милион лекари. На медиците трябва да се осигурява специализация, мотивиращо заплащане и морална подкрепа, смята ректорът.

"Кампаниите срещу лекарите, темите за лекарските грешки, за престъпниците в бяло, за парите под масата, са много демотивиращи. На плещите на лекарите паднаха много отговорности, а те не винаги могат да контролират всички процеси, въпреки че полагат всички усилия", коментира професорът.

Според него нито диагностично свързаните групи, нито клиничните пътеки ще решат проблемите с финансирането на здравеопазването у нас, а неговият размер. "Ако се инвестира в база и апаратура в България, тогава ще стане възможно да се канят чужди специалисти и ефектът ще бъде много голям", посочи медикът. "Съществува следният парадокс - ако един пациент кандидатства за лечение в чужбина и иска да смени болни стави в Европа, Здравната каса у нас ще възстанови 100 процента от разхода на чуждестранната болница. Ако се лекува в българска болница обаче, трябва сам да плати ставата, или част от разноските, а касата не заплаща разходите, които всъщност е направило здравното заведение у нас", обясни д-р Иванов. Заради парадокси като този се оказва, че в момента бедните български пациенти издържат чуждото здравеопазване като го финансират, тъй като предпочитат да се лекуват там заради липса на условия у нас.

В Медицинския университет към момента се обучават 2600 студенти. Приемът е регулиран и се определя от потребностите и бюджетните възможности на държавата, както и от капацитета на материалната база. "Ако се увеличи бройката, ще падне качеството на обучението", посочи ректорът.


Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Варна:
Командирът на Военноморските сили: Войната е вече съвсем близо до...
"На Гергьовден всяка капка дъжд е жълтица": Обилни валежи ни очак...
Брокер отговори: Инвестиционни ли са жилищата, закупени във Варна...
"Възраждане" възстанови паметника, заради който Русия започна нак...
14-годишно момче е опасност за живота след падане от тротинетка в...
Варна участва в най-големия благотворителен маратон в света


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).