 © Impact Press Group |  | Все повече млади варненци търсят варианти да емигрират в чужбина, установи проверка. Липсата на работни места, ниските заплати и невъзможността на младите да се реализират адекватно на пазара на труда са сред основните фактори все повече хора на възраст от 20 до 30 години да търсят възможност за работа в чужбина. И, ако доскоро младите отиваха в чужбина само с цел да работят за определен период от време, то ситуацията в момента се променя. Повечето от хората вече търсят възможност да остават в чужбина за постоянно и се съгласяват да работят за по-малко пари, само и само, за да се устроят.Въпреки кризата в голяма част от държавите в Европейския съюз, най-предпочитани си остават тези трудови пазари. Кризата във Великобритания, Гърция, Испания и Италия в никакъв случай не е пречка хората да емигрират именно там. Независимо, че във Великобритания българите все още трудно могат да се реализират на трудовия пазар, заради огромния поток от различни емигранти, се наблюдава увеличение на желаещите да отидат именно там. Високата безработица в Испания също не плаши варненци и въпреки, че има лек спад на желаещите да работят там, Испания си остава традиционно сред държавите,в които има най-много български работници. В южната държава заплатите са паднали, като там в сферата на туризма възнаграждението е в рамките на 550 до 650 евро.
Учудващ е и фактът, че сериозната гръцка криза и проблемите на южната ни съседка също не пречат на българите да работят там. Част от хората, които се решават да заминат там коментират, че независимо кризата в Гърция се печелят много повече пари, отколкото в България. Средните заплати, които българите получават в Гърция в момента са от 500 до около 750 евро, но преимуществото е, че на почти всички работни места се осигурява храна и стая, като по този начин българите не плащат нищо.
Кипър също е желана трудова дестинация, като там предлаганите оферти също са предимно в туристическия сектор. Особен интерес сред младите предизвикват Скандинавските държави, Германия, Холандия, Швейцария и Австрия. Там възнагражденията са от порядъка на 1200 и нагоре евро, но проблемите възникват от това, че за да работят там българите трябва да имат документи, които се издават много трудно.
Младите коментират, че това са само част от причините да имат желание да напуснат България и да търсят късмета си в чужбина. По техни думи водещ е и фактора, че много голяма част от новозавършилите студенти почти не могат да си намерят работа по специалността и им се налага да работят нископлатена и неквалифицирана работа, което логично ги насочва да търсят поле за изява в чужбина.
Източник: Радио "Фокус" |