Музеят по история на медицината във Варна посреща посетители с уникални експонати и вулкани

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
20:07 / 12.05.2023
2177
С уникални експонати, вулкани, предизвикани чрез химически реакции, и 3D визуализации на човешки органи ще посрещне гостите си утре Музеят по история на медицината във Варна. За БТА уредниците Ели Маринова и Ваня Тонкова разказаха, че планираните инициативи за Европейската нощ на музеите са за цялото семейство и ще бъдат реализирани от учени и студенти от Медицинския университет в града. Началото ще бъде поставено в 18 часа. Последният вход на група за посещение ще бъде в 23 часа.

Музеят по история на медицината е единствен по рода си в страната. Експозицията му разказва как са се лекували хората по нашите земи от дълбока древност, през Възраждането, до 20 век. Посетителите могат да видят възстановки на черепи и да добият представа как са изглеждали хората, живели по нашите земи преди хилядолетия. Сред акцентите в колекцията е череп на младеж, преживял трепанация. Тази манипулация се е прилагала за "лечение“ на хора, които трябва да бъдат освободени от зли духове, разказа Тонкова. По думите й е твърде вероятно на нея да са били подлагани не само тези, които са имали проблемно поведение, но и страдащите от епилепсия. Има данни, че трепанацията се е извършвала още през неолита. Младият мъж, чийто череп с направената в него дупка е изложен в музея, обаче е сред малцината щастливци, преживели процедурата. Доказателство за това е, че около отвора има калциране.

Сред акцентите в експозицията са и удължени черепи на прабългарски аристократи. Открити са в масов гроб край днешна Девня, който няма аналог, разказаха уредниците. Една от версиите е, че в него са хвърлени телата на единия от 52-та болярски рода, обявили се против покръстването по времето на княз Борис. Тази теория е подкрепена от факта, че датировката на гроба е точно от този период. Освен това в него не е намерен никакъв инвентар. Намерените скелети са на хора от 2 до 62-годишна възраст. Всички са загинали от насилствена смърт, допълни Тонкова.

Посетителите на музея могат да получат и много информация за методите на лечение през Възраждането – основно билки, баене и леене на куршум. За кръвопускане на болните понякога са ползвани и прилепи. Екстрементите на тези животни пък са нещо като прародител на съвременните енергийни напитки - в началото на миналия век хората са ги употребявали заради тонизиращото им въздействие, разкриха още уредниците.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Брокер отговори: Инвестиционни ли са жилищата, закупени във Варна...
"Възраждане" възстанови паметника, заради който Русия започна нак...
14-годишно момче е опасност за живота след падане от тротинетка в...
Варна участва в най-големия благотворителен маратон в света
Столицата отново изпреварва област Варна и заема челното място и ...
Варненец спечели сърцата на всички в квартала


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).