Ректори във Варна: Държавата абдикира от ангажимента си да финансира висшето образование

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
13:16 / 08.03.2017
1822
Бивши и настоящи студенти от
Икономически университет:
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Своето несъгласие с модела на финансиране на държавния прием във висшите училища и критериите за това изразиха на среща днес във ИУ-Варна ректори на ВУЗ-ове от Североизточна България, предаде репортер на Varna24.bg. 

Студентите драстично намаляват, а държавата абдикира от ангажимента си да финансира висшето образование, затова ще се засили платеният прием на студенти. В противен случай ще ни се наложи да намаляваме персонал и заплати, споделиха днес ректорите. 

На срещата присъстваха проф. д-р Пламен Илиев - ректор на Икономически университет-Варна, проф. д-р Велизара Пенчева - ректор на Русенски университет, проф. д-р инж. Росен Василев - ректор на Технически университет-Варна, проф. д-р Христо Бонджолов - ректор на Великотърновски университет, проф. дин Георги Колев - ректор на Шуменски университет, доц. д-р Иван Марчевски - ректор на Стопанска академия-Свищов, проф. дтн Райчо Иларионов - ректор Технически университет-Габрово.

Ръководствата на университетите коментираха няколко основни теми: Демографската криза и намаляващ брой на кандидат-студентите, методика за определяне на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища в България (ПМС 328/2015 г.), рейтинговата система, потребност от регионална подкрепа за университетите от Северна България и проектът за изменение на ПМС 64 от 2016 г.

Ректорът на ИУ Варна с-р Пламен Илиев беше категоричен, че въпреки спуснатия брой на държавна поръчка, във Варна ще бъдат обучавани всички желаещи студенти. 

"Деца няма, а един професор се гради за 30 години. С политиката на МОН държавните ВУЗ-ове са на колене", коментира проф. Иларионов.

Ректорите споделиха, че докато държавата плаща 1577 лв. за годишната издръжка на един ученик, то парите, отпускани за един студент са в размер на 693 лв. 

Учителите в училище и дори чистачките вземали по-високи заплати от асистентите във висшите училища, затова и кадрите бягали от това поприще. 

За 5 години ИУ Варна е инвестирал 15 млн.лв. собствени средства в подобряване на материална база и квалификация на преподавателите, инвестиция, направена със спестени пари, които трябвало да отидат за по-високи заплати и наука в учебното заведение, което тази година навърши 100 години, каза проф. Илиев. 

Затова ректорите настояват да бъде отчетена регионалната специфика на всеки ВУЗ и броят на обучаваните студенти да не бъде определящ. Според ректорите на държавни висши училища частните такива имали далеч по-голяма свобода на действие. 

Ректорът на ВТУ "Св. Кв. Климент Охридски" сподели, че има масов отлив на интерес към хуманитарните специалности. Стигнало се до абсурда да молят техни възпитаници да се реализират в София, тъй като според критериите на МОН реализацията на кадрите също била определяща за финансирането на учебното заведение.

"Искаме принципи, а не субективни решения!", категорични са ректорите.

Утре те се събират на среща в МОН, на която ще поставят своите проблеми и искания.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Защо бул. "Княз Борис I" във Варна е княз и кой е втория?
Варна ще улесни миряните за Великденската нощ
Варна отново на челна позиция по брой разрешителни за строеж на н...
Уникална къща във Варна, построена през 1894 г., е сред най-отлич...
Проект за 14 милиона лева напредва във Варна. Скоро би трябвало д...
Отчетоха проекта за ремонт на филиала на театъра във Варна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).