 © Varna24.bg |  |
В първите дни на 2011 г. кметовете ще теглят томбола с глоби, заради закона за етажната собственост. Вместо подаръци домакинствата ще получават глоби до 100 лв. Такава е санкцията за всички, които живеят в сгради с над трима собственици и до 1 януари не са провели общо събрание на входа и не са регистрирали домовата си книга в общината.
По закон всяко семейство в такъв вход трябва да отнесе санкция, но заради предстоящите избори кметовете по места са решили да глобяват по петима от всички живущи. Имената на собственици и наематели ще бъдат сложени в прозрачна кутия и каръците ще бъдат санкционирани. Срокът за описване на живеещите в блока и техните домашни любимци изтече още в средата на 2010 г., но заради малкия брой регистрирани депутатите го отложиха във времето. От началото на 2011 г. обаче местните власти могат вече да налагат санкции от 20 до 100 лв. на домакинство. Кметовете по силата на закона трябва и да свикат задължително общо събрание, но ако не го направят, няма да бъдат глобявани. Днес пък кабинетът ще гласува още промени в закона, но задължителната регистрация, макар и ненужна, няма да отпадне. Вместо това всички във входа се задължават да отделят всеки месец по 1% от минималната заплата за страната. 2,40 лв. на домакинство ще отиват за поддръжката на етажната собственост и евентуални ремонти на покрива и тръбите във входа.
За да санирате блока, обаче трябва допълнително да се регистрирате като юридическо лице. Вместо 100% от съседите да са съгласни, сега това ще могат да сторят едва 67% от тях, гласят промените. Със закона се дава възможност собствениците да бъдат представлявани от други лица и се опростява редът за свикване на общо събрание. Вече лични данни няма да бъдат събирани при вписване в домовата книга. Със закона общините вече могат да създават и специални фондове за обновяване на многофамилни сгради
Във Варна: Регистрираха за ден цял квартал
За разлика от повече градове у нас във Варна процесът по регистрация на етажната собственост е в много напреднал етап и върви към приключване, коментираха от общината.
Проверка още в края на ноември показала, че в регистър са вкарани над 2/3 от всички около 13 100 етажни собствености в града. Сред районите отличници е "Одесос", където заявления месец преди крайния срок са подали близо 1930 входа от общо 2011. Домсъветите от район "Одесос" се активизирали още повече през последните седмици, когато в кметството постъпвали по 20-30 заявления за регистрация на ден. Според администрацията само около 1% от жилищата в района са били изпуснати при първоначалния обход и описване и след това са им организирани общи събрания за избор на управа.
Във "Владиславово" още в първата половина на годината бяха регистрирани 70% от всички 430 входа в района, а към края на декември се приключва с регистрациите им. Там администрацията е организирала напоследък събранията на 87 входа. Общо в района са отбелязани като съществуващи 604 етажни собствености. Данните сочат, че сега 513 от входовете са подали заявления и вече са получили регистрационните си карти, а оставащите били в процес на обработка.
Най-трудно тече процедурата в "Приморски", тъй като това е най-големият жилищен район, където етажните собствености са над 9000. Документи в края на ноември бяха подали 75 на сто от собственостите, като по думите на кмета Пламен Градинаров техният общ ориентировъчен брой е надхвърлил 6000.
Сменяме дограма с 30 подписа
Ремонтите на панелките ще се контролират строго от Нова година. Всеки собственик на апартамент, който реши да сменя дограма, ВиК тръби или елинсталацията, ще трябва предварително да иска разрешението на съседите. На общо събрание на входа той ще информира комшиите за намеренията си и ще ги пита кога може да спре тока или водата. Освен това всеки собственик е длъжен да вземе разрешение, ако има намерение да бута колона, ергер или комин. Съгласието си за преустройството трябва да дадат повече от половината обитатели на входа. Според експертите от регионалното министерство новите правила трябва да въведат ред във входовете, защото сега според проучванията причина за най-големите конфликти в панелките са именно ремонтите.
Възнаграждението на домоуправителя е другият проблем, който пали съседски войни. Обикновено съкооператорите отпускат по левче за заплатата му, но в много блокове дори тази сума се свиди на обитателите. Това е сред основните причини регистрацията по закона за етажната собственост да е малко над кота нула в повечето градове в страната.
Източник: в. Стандарт |