 © |  | Над половин милион лева ще похарчи Техническият университет-Варна, за да помогне на млади учени да защитят дисертации и да се развиват като специалисти и бъдещи преподаватели.‘Развитие потенциала на докторанти, постдокторанти, млади учени и специализанти от инженерните науки в ТУ Варна и техния принос за развитие на икономика, базирана на знанието' е името на представения днес проект, спечелен от университета по ОП "Развитие на човешките ресурси". Той е на стойност 574 683 лева и в следващите 30 месеца екипът му ще работи за да повиши потенциала на младите учени, способстващ за по-качествено инженерно образование.
Освен, че е посветен на развитието на "икономика, базирана на знанието", проектът има за цел и да "подмлади" академичния състав в Университета.
В контекста на обвиненията, че академичният състав на българските ВУЗ-ове е застарял, че на студентите преподават само беловласи доценти и професори, че младите учени нямат шанс за академична кариера, ТУ-Варна взима решителни мерки за подмладяване на научната мисъл. Средната възраст на преподавателите е 52 години, а на хабилитираните от тях - 57 г. И по тези показатели варненският ВУЗ е сред водещите в страната (след като още миналата година стана ясно, че в ТУ средната заплата на преподавателите е сред най-високите в българското образование).
"Вече има съществено подмладяване на преподавателите в някои от катедрите. Това е целенасочена политика на ръководството на Университета. Развитието на научния потенциал изисква и големи ресурси. Но, ако искаме младите учени да се развиват и да работят, ние трябва да им осигурим финансова подкрепа. Трябва да помогнем на тези, които ще станат преподаватели на бъдещите български инженери", заяви вчера ректорът на ТУ проф. Овид Фархи. Проектът е общоуниверситетски и включва участници (обучители и обучаеми) от всички основни звена на Университета. Целевата група се състои от 24 докторанти по 4 от всеки от факултетите, 8 пост-докторанти, 5 млади учени и 3 специализанти. Ръководител на проекта е доц. д-р инж. Венцислав Вълчев, а координатор проф. д.н. инж. Ангел Мирчев.
"На практика ще помогнем на поне 1/4 от всички докторанти от Университета да завършат своите десертации", обобщи доц. Вълчев. Според колегите му средствата, отпускани от държавата за докторантите са крайно недостатъчни и голяма част от тях не завършват дисертациите си тъй като нямат средства за международни специализации, изследвания и публикации. Като следствие на това е и застаряването в академичните и научните среди в България. Затова 120 хил. лева от европарите са предвидени за командировки и специализации в чужбина. 50 хил. пък са за нова техника, лаптопи и софтуеър. Всеки докторант, защитил дисертацията си, може да напусне проекта и да освободи място на нов, обясни доц. Вълчев. |