В Международния ден на театъра тенорът Борис Луков: Ще защитим сценичните изкуства със закон!

Автор: Пламена Николова
Коментари (8)
21:32 / 27.03.2021
4339
Борис Луков е роден във Варна през 1987 г. През 2004 г. завършва Националното музикално училище “Любомир Пипков" в София, а а през 2010 г - Националната музикална академия “Панчо Владигеров, със специалност “Класическо пеене"

Завършва Национално Музикално Училище Любомир Пипков в София със специалност Класическо Пеене през 2006. От 2009г. до днес е член на трио Уникалните Гласове-тримата тенори. От 2012 г солист в оперния театър във Варна. Кандидат е за народен представител от листата на ПП "Републиканци за България" - Варна. 

- Г-н Луков, предизвикателство ли е да се бори човек за достойното място на културата във времена като тези?

- Културата е ключ към пълноценна реализация на хората. Чрез културните дейности се укрепва локална, национална и цивилизационна идентичност.  Ние, от ПП "Републиканци за България", ще насърчим българските граждани да споделят и развиват традиционните ценности и добродетели в условията на съвременната обществена и технологична динамика.

- От какво се нуждае най-спешно тази сфера от живота?

- Нашите основни  ангажименти към творците са много сериозни. Ще ги изброя не по важност, а в обща категория “задължителни":

Провеждане на  компетентни и отговорни политики в сферите на наследството, книгите, визуалните и сценични изкуства, аудиовизията, архитектурата, културните и творческите индустрии.

Ще гарантираме приемственост и развитие на уникалните достижения в българската национална култура.

Основен приоритет е ускоряване процеса на приемане на Националната стратегия за развитие на културата, като преосмислим нейната структура, обхват и въздействие. Специално внимание ще отделим на обвързването на Националната стратегия с Общинските стратегии за развитие на културата.

Въвеждане на принципите на интелигентно управление чрез дигитализация, система за наблюдение и оценка на въздействието на основата на ясни стандарти, измерими показатели и балансирано развитие на всички подсистеми.

Ниският социален статус на професионално ангажираните обричат музиката, театъра, киното и визуалните изкуства на стремително отдалечаване от световните стандарти. Това изисква да противодействаме на отрицателните тенденции, като повишим качеството на художественото образование и заплатите на заетите с култура и изкуства до равнището на заплатите в образованието.

Приемане на закон за сценичните изкуства, който да подобри тяхната регулация, като се погрижим специално за създаването на ново национално творчество в сферата на театъра, симфоничната и камерната музика, хоровото изкуство, операта, оперетата, мюзикъла, спектаклите за деца.

Гарантиране защитата на уникалното недвижимо материално наследство и природни богатства на страната, като противодействаме ефективно на действащите порочни корупционни  практики.

Грижа за нематериалното наследство като повишим възможностите на държавните и общински фолклорни ансамбли да издирват, съхраняват, адаптират и популяризират националното музикално, танцово изкуство и традиционни обичаи.

Превръщане на  читалищата в съвременни информационни центрове и средища за творческо самоизразяване, като същевременно ще противодействаме на широко разпространената порочна практика да се финансират читалища без реална дейност и принос в обществения и културен живот на страната.

Подпомагане на творците в сферата на визуалните изкуства, като гарантираме в инвестиционните дейности конкретни квоти за естетизация.

Попълване на фондовете на музейните експозиции и библиотеките, като осигурим необходимите средства за откупки, дигитализация и по-активното им популяризиране със средствата на съвременните технологии.

Подкрепа на българската филмова индустрия, като гарантираме справедливо разпределение на публичните средства за целия жанров спектър на киноизкуството: игрални, документални, детски, научно-популярни, анимационни филми. Ще предприемем необходимите действия за дигитализация и съхраняване на всички филми с висока художествена, документална и изобразителна стойност.

Популяризиране постиженията на българската култура с активното и компетентно прилагане на съвременните технологии и комуникационни канали и по-активното участие в програмите на ЕС за култура, аудиовизия и медии.

Провеждане на последователни данъчни реформи за ограничаване на сивата и черната икономика в системата на културата, изкуствата и творческите индустрии, като насърчим самонаетите творци да внасят социални и здравни осигуровки.

Реформиране на управлението на Национален фонд "Култура“ чрез ясни гаранции за прозрачност, обективна оценка на финансираните проектни предложения и оценка на ефектите.

Насърчаване на алтернативното финансиране на културата и изкуствата чрез промени в Закона за меценатството и Закона за хазарта.

Виж коментарите (8)

Още по темата (3350):
11.10.2022 Проф. Гечев: Правителство е възможно по-скоро с третия мандат
14.07.2022 Скандал и остри реплики в ЕП заради снимките от спалнята на Бойко Борисов
06.07.2022 Осъдиха варненка, гласувала два пъти на парламентарните избори през април 2021 г.
25.05.2022 След въпрос на ГЕРБ премиерът скандално призна: Областният управител на Варна няма достъп до класифицирана информация
23.05.2022 Журналистка провокира Слави Трифонов с въпроси: Държавата става все по-зле! Ти къде си, Слави?
05.05.2022 Кристиан Вигенин сподели за приоритетите на БСП
Още новини от Новини от Варна:
Внимание! Голям клон падна и затвори важен булевард във Варна
Ето кога пускат фонтаните във Варна
Кметът на Варна кани партии и коалиции. Вижте защо
Зам.-кмет на Варна разреши затлачен от години казус
Няма да повярвате какво открадна жена от Варненско
Великденско яйце радва варненци в Морската градина


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).