Варицелата във Варна достигна пикови стойности

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:25 / 06.02.2017
1409
През последните няколко години варицелата отбелязва високи стойности във Варненска област. Това сподели в сутрешния блок на тв "Черно море" д-р Анка Баева, шеф на отдела за противоепидемичен контрол в Регионалната здравна инспекция. През 2014 г. заболелите са били 1 480, през 2015 г. - 2 771, през 2016 г. - 3 960. Това показва, че засегнатите деца се увеличават с по 1000 годишно, каза д-р Баева.

Подобно е положението и със скарлатината. През 2014 г. заболелите са били 330, през 2015 г. - 465, през 2016 г. - 563-ма. Т.е., увеличението е средно по 100 души на година.
Този вид шарки отбелязват подем на всеки 5 години, след това леко спадат. Причината е, че става дума за въздушно-капкови инфекции, с които подрастващите се заразяват лесно, особено в детските градини.

На този етап няма ваксина срещу двата типа шарки и човек трудно може да се предпази. Опасното е, че те предизвикват различни усложнения. Варицелата може да доведе до пневмония, заболявания на черния дроб, енцефалити, скарлатината - до ревматизъм, сърдечни клапни пороци и заболявания на бъбреците (гломерулонефрит), посочи д-р Баева.

При установяване на двата типа шарки се налага карантина. При варицелата тя трае 21 дни, при скарлатината - 10. Децата се изолират вкъщи и се лекуват. При усложнения се настаняват в Инфекциозната клиника.
От варицелата най-застрашени са малчуганите в детските ясли, градини и средните училища. Тя се разпространява изключително бързо при контакт. Разпознава се по характерния обрив, наподобяващ изгоряло от мазнина. Обикновено първо се появява на корема или на гърба и лицето, после се разпространява по останалата част на тялото. Преболедувал веднъж, човек остава с имунитет за цял живот. За малчуганите е по-добре да изкарат сега варицелата, за да избегнат усложнения в по-късна възраст, смятат педиатрите.

Скарлатината е вид шарка, която протича с висока температура, типичен обрив и ангина. Причинителят е бактерия-бета-хемолитичен стрептокок от група А. След преболедуване се образуват антитела срещу еритрогенния токсин на стептокока (вещество, отделяно от бактериите и предизвикващо болестните увреждания в организма). Поради приложението на антибиотици и невъзможност на пациентите да си изработят пълноценен имунитет се срещат повторни заболявания в 5-10 % от случаите.

Заразата се разпространява предимно през есента и зимата. Източник е болният човек и здравият заразоносител. Засегнатите са предимно деца от 1 до 9-годишна възраст. Заразата се предава при кихане или кашляне. Другият възможен път е играта с общи играчки или ползването на едни и същи предмети от бита. Смята се, че се заразяват не повече от 30-40% от контактните.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Падналият клон в градинката до филиала на театъра е бил във видим...
Варна посреща големия български актьор Димитър Маринов
Командирът на Военноморските сили: Войната е вече съвсем близо до...
"На Гергьовден всяка капка дъжд е жълтица": Обилни валежи ни очак...
Брокер отговори: Инвестиционни ли са жилищата, закупени във Варна...
"Възраждане" възстанови паметника, заради който Русия започна нак...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).