Големите вериги са изпратили писма до производителите, че до края на годината не трябва да вдигат цените

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
20:59 / 23.07.2025
1394
Причината за скъпите млечни продукти е в търговците. Това заяви в предаването "Лице в лице" по bTV Димитър Зоров, председателят на асоциацията на млекопреработвателите.  Той коментира данни на КНСБ, че българите купуваме най-скъпите млечни продукти.  "Това не е вярно. Не прави чест на КНСБ - хвърлят една бомба, нека да кажат от какво е породена и как се е стигнало. Българите купуват млечни продукти с много завишени цени от търговците на дребно, са показали проверки на финансово и земеделско министерство", заяви Зоров.

 

 

 

Още: Пътят към Европа не е посеян с цветя и рози за българските производители, а с много бодли и пускане на кръв

 

Като производител, той посочи, че от октомври 2022 г., те не са повишавали цените.  "Точно със съдействието на КНСБ се организираха протестите в "ЕлБи Булгарикум" за увеличаване на заплатите. Когато заплатите се увеличат, къде трябва да се начислят - върху цените на продуктите", посочи Зоров.

 

По думите му цените в магазините нарастват заради надценките. Смята, че земеделското министерство прилага успешен ход с ограничаване на надценките, като Зоров настоя тази мярка да се разграничи от таван на цените. "Надценките започват от 50 до 100%, при положение, че производителите от години не вдигат цените. Това е меко казано неправилно", заяви Зоров. Той добави, че допреди 12-13 г. надценките на млечните продукти са били около 13-14%.

Подчерта, че не може този, който произвежда фуража, млякото, преработва го, и го закарва до рафта на търговеца, да печели 0 или 1%, а другият да спечели 50, 70 или 80%. Зоров заяви, че големите вериги са изпратили писма до производителите, че до края на годината не трябва да вдигат цените. Зоров сигнализира още, че Европейската комисия се отдръпва от подпомагането на земеделските производители заради по-големите разходи за превъоръжаване.

Виж коментарите (2)

Още по темата (713):
11.08.2025 Владимир Иванов: Пазарът на храни на едро е стабилен, няма сериозни ценови скокове
11.08.2025 Радомир Чолаков: Гражданите са най-добрият регулатор
10.08.2025 Рибари предупреждават: Очаква ни двойно поскъпване на рибата, ако това се
случи
09.08.2025 Цената на олиото също скача
08.08.2025 Потребителите очакват цените у нас да се покачват, а финансовото им състояние да се влошава
05.08.2025 Плодова сеч по морето!
Още новини от Национални новини:
МВнР с предупреждение за всички българи, пътуващи към Испания
България използва системите на ЕС за борба с пожарите у нас
След скандала с държавните имоти: Правителството внесе програмата...
Владимир Иванов: Пазарът на храни на едро е стабилен, няма сериоз...
Радев наложи вето върху промените в Закона за държавната собствен...
Има пострадал при катастрофата на АМ "Тракия"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).