 © |  | Ученици от астрономическите курсове на Варненската обсерватория се обучават и работят в своеобразен ученически научно-изследователски център. С голям успех екип от Обсерваторията участва вече втора година в проекта на НАСА за търсене на близки и опасни за Земята астероиди. Младежите работят по научно-изследователски проекти съвместно с астрономи от Националната астрономическа обсерватория "Рожен" и Астрономическия център на Университета "Константин Преславски" в Шумен.В последните дни на ноември ученици от курсовете на НАОП-Варна с ръководител Веселка Радева започнаха работа по нов проект на НАСА за търсене на планети около други звезди. В подготовката и работата им помага астрономът от Националната астрономическа обсерватория "Рожен" Динко Димитров, който откри извънслънчева планета с телескопите на НАО-Рожен.
Варненският екип е третият регистриран екип след ученици от Канада и Иран. Основната цел на проекта е да се даде възможност на около 3000 училища и над 100 000 ученици от целия свят да си сътрудничат в мисията за откриване на планети около звезди в Млечния път. В процеса на работа учениците ще усвоят голям пакет астрономически знания и умения за работа със звездни каталози и астрономически софтуер. Те ще ползват отворената наблюдателна база на космическия телескоп Кеплер. Учениците ще обработват данни, получени от космическия телескоп. Данните са получени на базата на фотографиран от космическия телескоп участък от Млечния път по посока на съзвездието Лебед.
До сега астрономите са открили в огромната база от данни повече от 350 извънслънчеви планети. Ако бъдат намерени планети с размерите на Земята, които се намират в обитаемата зона за всяка планетна система, това ще означава че животът е често срещано явление в нашата галактика. Една от идеите за сътрудничество между учениците, които работят по проекта ще сеосъществява като се сформират екипи: едно училище от САЩ, едно от страна, чийто официален език е английски (това не е САЩ) и едно училище от страна, чийто официален език не е английски. Работа по проекта е много интересна, трудна, сериозна и отговорна. Тя изисква добри познания за методите за търсене на извънслънчеви планети, за методите за обработка на наблюденията и техният анализ. Учениците от Варненската обсерватория са много ентусиазирани и започнаха разучаването на базата данни, софтуера и методиката за обработка. Работата по проекта ще продължи в рамките на 2-3 години.
|