Грандиозни проекти за пешеходните зони на Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (6)
15:26 / 18.10.2012
4652
Малцина варненци разбраха, че онзи ден в общината се проведе нещо като конкурс и обществено обсъждане за това как би трябвало да изглеждат пешеходните зони на Варна в следващите 20, 30, че и 100 години. Разбира се, че изходът от този конкурс е свързан не само с естетиката, а и с разпределението на милиони левове.

Да се възстанови чешмата на султана, QR кодове, вградени в плочките, които да разказват историята на Варна, тунел под бул. "Сливница" и изриване на цялата търговия от центъра, са само малка част от предложенията на творческите екипи, които представиха във вторник визията си за това как трябва да изглежда пешеходната зона на Варна. В рамките на обявения от общината конкурс бяха допуснати за участие всички 7 кандидати, въпреки че се появиха съмнения, че управляващите лансират определен кандидат.

Наскоро лидерът на ГЕРБ Иван Портних спомена, че един от приоритети на партията е т.нар. пешеходен ринг. Такъв проект съществува сред кандидатстващите и дали става въпрос за конкурс с предизвестен край, или за случайност, ще покаже резултатът от конкурса.

Един от най-впечатляващите, иновативни и нестандартни проекти се оказа проектът на обединение "Одесос 2012". Под името "Градска тъкан - пръстени и проекти" се криеше един изцяло нов облик за зоната между катедралния храм "Свето Успение Богородично", площад "Независимост", "Севастопол" и "Морската градина" с леко отклонение към Римските терми. Пешеходната зона да се превърне в червен килим, по който всички гости и жители на Варна да се чувстват като в истински фестивален град, а в своеобразната пътека да са вплетени 4 пръстена, които да представят важни аспекти от културно-историческия живот.

Първият пръстен - "Духовност" трябва да е разположен в градинката зад Държавния архив и Окръжния съд. Там в паважната настилка ще е вплетена диаграма от месингови плочки, на които да са изписани всички храмове във Варна. Архитектите са се заиграли и с модерните технологии, като предвиждат всяка плоча да разполага и с уникален QR код, в който е заложена информация за това как да се стигне до храма, каква е неговата история и значение в културата на града. За площад "Независимост" архитектите са отредили специално място. Той ще се превърне във варненската алея на славата, като месингови плочки с имената на всички бележити жители на града ще бъдат вплетени в настилката. Те префасонират и фонтана, който ще върне старата си кръгла форма и ще стане пеещ, с мелодии в синхрон с представленията в близко намиращата се Опера.

Следващият пръстен е наречен "Одесос" и би трябвало да се намира на площада пред бившата "Валентина". В него по същата технология ще се разположи информация за всички важни културно-исторически обекти в града.

Вървейки по бул. "Княз Борис", се стига и до третия кръг, за който архитектите са избрали да е на площадчето пред бившия ресторант "България". Самият кръг ще носи същото име и в него ще са подредени всички 100 национални исторически обекта в родината, като те ще са представени географски в истинското си местоположение спрямо Варна.

За място на последния кръг е отредена градинката на "Севастопол". Той носи космополитното име "Свят", а функциите му ще са чрез всички световни столици да показва връзката на Варна със съответната държава.

Информационен център от Държавния архив

Според екипа на председателя на Съюза на архитектите във Варна - арх. Димитър Стефанов, цялостното префасониране на пешеходната зона ще струва близо 10 млн. лв. Основната сума ще е за премахване на съществуващата настилка и полагане на нова. Идеята за в бъдеще е тя да е от големи бетонни плочи, които да се полагат без свързваща спойка, със суха фуга. Освен това с парите би трябвало да се обновят фонтанът, парковата мебел, осветлението и сградите по маршрута на пешеходния ринг, който от месеци се спряга като победител в конкурса.

Според творческия колектив от "Юнион Корект" и "Фекта" сградата на Държавния архив е прекалено хубава, за да изпълнява сегашната си функция. Те предлагат там да се оформи новият туристически и информационен център на града с магазини за сувенири, книжарница и зали за презентации и изложби. В проекта са заложени още реконструкция на шадравана на пл. "Независимост", велосипедни алеи, подземни паркинги около Катедралата и под градинката зад Окръжния съд, в двора на СОУ "Св. Климент Охридски". От там след време трябва да се изнесе и самият съд, а сградата да се трансформира в градска медиатека, като пред нея се изгради амфитеатър. Такъв според идейния проект трябва да има и на мястото на Дупката, заедно с експонираните от римска и елинистична крепостни стени.

Пробив под "Сливница" изнася автомобилите

Най-радикалната и вероятно скъпата идея обаче предложиха студио "Рачеви". Според тях е необходим пробив под бул. "Сливница". Той ще изведе автомобилния поток от пешеходния ринг, като същевременно ще служи и за подземен паркинг. Освен това е замислена и панорамна площадка с мост над Римски терми, която да прави връзката с морето, като излиза точно над контейнерния терминал.

Проектът, наречен "Метаморфоза", предвижда и изриване на цялата търговска дейност от центъра. Той включва премахване на пазара за цветя от Катедралата и търговските обекти зад Филиала. Проектантите смятат, че всички търговци могат да бъдат събрани в една закрита сграда, а не да са пръснати около централната пешеходна зона.

Възстановяват чешмата на султана

Проф. Иван Никифоров, който оглавяваше екипа, разработил проекта за общия устройствен план на Варна, пък предвижда много игра с настилките, както и обособяването на дъждоприемен канал в средата на пешеходната зона за по-доброто й отводняване. Основен акцент в идейния проект на екипа е и увеличаване на пространството пред църквата "Свети Николай" и превръщането му в нов малък площад. Те имат идея да се покрие Дупката, да се обособят тематични пространства по протежението на зоната. Така например пред хотел "Одесос" да се направи градинка на музикантите, а пешеходната част над подлеза на ул. "Шипка" да се оформи като пространство за излагане на скулптури. Те настояват и да се възстанови чешмата на султана, вдигната във възхвала на султан Мурад II, който възстановява Варна след разрушенията от Руско-турската война.

Най-шарен и закачлив пък е проектът на младите архитекти от студио "Рачински". Освен многото забавни цветове те предлагат и ново решение за сблъсъка на автомобили - пешеходци в района на "Севастопол". Според тях това най-удачно може да се постигне чрез изграждането на пешеходен мост над платната, който да завършва на покрива на цветен пазар. Самият покрив пък е трансформиран в места за наблюдаване на амфитеатралната сцена, разположена в градинката встрани от Градската художествена галерия.

Най-добрият проект трябва да бъда отличен до 30 дни, а победителят освен честта да моделира новия облик на пешеходните зони на Варна ще получи и парична награда от 10 000 лева.

Източник: в. Народно дело


Виж коментарите (6)

Още по темата (228):
20.01.2013 Хората от Евксиноград излязоха на протест заради високите данъци
03.12.2012 Възлагат изработката на 5 подробни устройствени плана във Варна
17.10.2012 Близо 400 000 лв. дължи общината на авторския колектив на ОУП на Варна
19.09.2012 Утвърдиха трите основни зони за градско възстановяване и развитие на Варна
19.09.2012 Обсъждат трите зони за развитие на Варна
11.09.2012 Селищните образувания окончателно извън обхвата на трите зони за градско възстановяване
Още новини от Новини от Варна:
Съдия Славов пред варненски ученици: Образованието дава допълните...
Варненци се наредиха за върбови клонки в най-старата църква в мор...
Катастрофа в центъра на Варна
Изненада: Вижте тези данни за цените на имотите във Варна!
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).