 © |  | "Индустриална зона Варна-запад" отпада от приоритетния списък на парковете, които ще бъдат изградени от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). Усилията ще се фокусират върху тепърва стартиращите "Божурище" до София и зона Бургас, съобщи ресорният зам.-министър Евгени Ангелов. Това не е изненадващо, тъй като неотдавна министърът на икономиката Трайчо Трайков заяви, че проектът "Индустриална зона Варна-запад" е замразен. Тогава той дори не можа да се сети, че варненската зона е с юридическа регистрация от 2009 г. и е включена в държавната компания "Индустриални зони" АД. Припомняме, че зона Варна-запад се предвижда да бъде разположена върху три площадки на територията на общините Суворово, Ветрино и Вълчи дол. Сред неоспоримите й предимства са близостта до пристанище Варна-запад, жп линия, летището, магистрала "Хемус" и др. Тогава намерението бе след около 8 месеца да стартира строителството на първата площадка с площ 543 дка в община Суворово. При представянето на проекта беше обявено, че има сериозен инвестиционен интерес от страна на китайски, австрийски и тайландски компании. Възложено бе и предпроектното проучване на площадката в община Ветрино, където бе обособен терен с площ 800 дка, частна общинска собственост. В перспектива бе заложено и разрастване на зоната с трета площадка в община Вълчи дол.Имаше интерес от страна на китайски бизнесмени и за изграждане на търговска зона върху 100 дка общинска собственост на жп гара Юнак , заяви за в. "Черно море" Красимир Тодоров, кмет на община Аврен. По неговите думи теренът е привлякъл вниманието и на германски инвеститори, но после нещата замрели. Нашата община няма развита промишленост и подобна зона много би ни помогнала. Бедата е, че няма сериозни инвеститорски намерения за реализация на подобен проект, каза Красимир Тодоров.
Само промишленото производство може да измъкне икономиката ни от кризата. Колкото повече се произвежда, толкова по-добре е за страната, заяви за в. "Черно море" Огнян Спасов, изпълнителен директор на Стопанска камара - Варна. Той е категоричен, че индустриалните зони са най-доброто средство за привличане на производствени инвестиции, а оттам и за реален тласък на икономиката. За съжаление, антикризисните мерки на правителството са повече палеативни и остават на книга. Нищо съществено няма като резултат и от последната среща с работодателските организации. Липсата на инвестиционни намерения към изграждането на индустриалните зони значи, че все още няма достатъчно доверие. А правителството е това, което може да го създаде, коментира Огнян Спасов. Според него има интерес към региона и страната например от Азербайджан, Китай и правителството трябва да се ангажира по-активно за привличането им.
Варна се нуждае от индустриална зона и проектът за нейното създаване не бива да се загърбва, заяви за в. "Черно море" Иван Табаков, председател на Варненската търговска индустриална камара (ВТИК). Той припомни как само преди месеци тук са идвали китайски бизнесмени и са търсели подходящ терен за строителството на нов завод. Тяхното изискване било това да стане в индустриална зона. Не е тайна, че китайското чудо с инвестиционния бум се дължи до голяма степен на изградените стотици подобни зони в страната, където за кратко време може да се построи завод и веднага безпроблемно да започне да се произвежда. По неговите думи погрешно е да се смята, че Западната промишлена зона на Варна, в която дори липсва регулация, може да има подобно предназначение. Иван Табаков даде за пример съседна Гърция, където индустриалните зони са в края на градовете върху държавна или общинска земя. Там държавата или съответната местна власт сама поема ангажимента да изгради инфраструктурата, за да стане територията примамлива за инвестиране в нови производства.
Източник: в. "Черно море" |