В МБАЛ "Света Анна – Варна“ започнаха безплатни изследвания за сънна апнея

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:12 / 03.07.2017
2303
Университетската МБАЛ "Света Анна - Варна", съвместно с Община Варна, стартира програма за безплатни изследвания за сънна апнея.

От 03.07.2917 г до края на ноември 300 жители на община Варна и прилежащите й населени места - Казашко, Каменар, Тополи, Звездица и Константиново, със симптоми на хъркане и апноични паузи по време на сън ще имат безплатен достъп до акустична рино и фарингометрия. Изследванията ще се извършват във Функционалния кабинет от сертифицирани специалисти от Отделението по УНГ в МБАЛ "Св. Анна - Варна", което разполага с най-високото - трето, ниво компетеност.

Прегледите ще се извършват всеки ден, между 9 и 12,00 ч. Записванията стават на телефон: 052/821-356 или на programa_osa@svetaanna-varna.com.

Съвместната програма за безплатно изследване за сънна апнея на общината и МБАЛ "Света Анна" се превръща в традиция, след като стартира пилотно през 2016 г. В рамките на миналогодишната прорама специалистите от екипа на д-р Гален Шиваров успяха да изследват чрез акустична рино и фарингометрия 400 жители на община Варна. Изследванията позволиха прецизно установяване на анатомичните причини за обструкция на горните дихателни пътища на записалите се пациенти със симптоми на хъркане и апноични паузи по време на сън.

Диагностичното изследване не е платено от НЗОК и практически лишава голяма част от страдащите от този проблем да проверят състоянието си и да продължат с лечението си, което е финансирано от здравната каса, обясни д-р Гален Шиваров. Специалистът припомня, е състоянието не е безопасно и изисква навременна адекватна диагностика и последващо лечение.

В цифри ефективността от пилотното издание на програмата изглежда така: От преминалите през програмата в 2016 г. 400 души 271 са установени като рискови, а при 129 са установени показателли в норма. От 271 рискови 79 са определени като гранични, а другите 193 - като тежки. 221 са с обструкция на двете нива, 29 - на носно дишане, 19 - на фаринкс.

След диагнотични уточнения 366 от 400 изследвани са получили препоръки за последващи оперативни интервенции, поети от НЗОК, които ще позволят значително подобрение, коментира д-р Шиваров.

След първоначалния скрининг, който МБАЛ "Света Анна" и Община Варна извършват безплатно, финансираните от НЗОК последващи интервенции се поемат от специалисти по УНГ или от пулмолози.

Адмирации за усилията да се прави прецизен скрининг на сънната апнея изрази доц. д-р Диана Петкова, МБАЛ "Св.Марина" Варна, председател на Българското дружество по белодробни болести, специалист по медицина на съня.
"Сънната апнея е широко разпространена в популацията и, въпреки рисковете, които крие, се подценява - както от пациентите, така и от здравната ни система, макар че касае всички - от бебета до възрастни хора, коментира доц. Петкова.

"Обструкцията на горните дихателни пътища е сред основните причини за дихателни нарушения по време на сън и предразполагащ фактор за обструктивна сънна апнея. Целта на скрининга е установяването на пациентите с белези за обструкция към въздушния поток, предразполагащи към нарушения на съня. Част от хората са бенефициенти от прилагането на оперативни интервенции и корекции на вродени или придобити аномалии или патологични промени в областта на външния нос и горните дихателни пътища. Скринингът е първият етап за селектиране на пациентите с обструкции, преди насочването им към Център по медицина на съня, където да бъде проведено полисомнографско изследване и включването им в лечебни схеми на неинвазивна вентилация в домашни условия. 

Пациентите трябва да знаят, че заболяванията нарушаващи съня и бодърстването са много и с различна причина: различни обструктивни заболявания на горните и долни дихателни пътища, хиповентилация с различна генеза, безсъние, нощна епилепсия, нарколепсия, съдови заболявания, симптом на неспокойните крака, тумори на мозъка, нарушения във функциите на щитовидната жлеза и мн.др. Едно от тях, най-честото е обструктивната сънна апнея. Това налага прецизна оценка на симптомите и необходимите инструментални изследвания, които задължително трябва да се извършат от сертифициран специалист със съответните компетенции, който да постави диагнозата и да назначи подходящия тип лечение", категорична е доц. Д-р Диана Петкова.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Съдия Славов пред варненски ученици: Образованието дава допълните...
Варненци се наредиха за върбови клонки в най-старата църква в мор...
Катастрофа в центъра на Варна
Изненада: Вижте тези данни за цените на имотите във Варна!
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).