Касата да покрива повече профилактични изследвания от догодина, предлага здравното министерство. Допълнителните изследвания са за оценка на бъбречната функция и био-маркери при онкохематологични заболявания.
Също така се предлага касата да покрива и така наречената течно-базирана цитонамазка - много по-прецизно изследване от стандартното, което в момента се използва.
Веднъж в годината Дани Манолова задължително посещава профилактични прегледи - и не пропуска цитонамазката.
"Трябва да се отдели време в деня. Но страшно не е, болезно не е. Не се усеща. Моят съвет винаги е бил, когато има възможност и време - да се пусне", казва тя пред bTV.
Това изследване показвна има ли злокачествено изменение на клетките на маточната шийка. Въпреки голямото му значение - много жени все още го пропускат.
"Това е единият от трите най-чести злокачествени заболявания, с които се среща жената. Към днешна дата благодарение на скрининга и профилактиката с ваксини това е едно предотвратимо заболяване", казва доц. Мария Юнакова.
В момента право на профилактична цитонамазка имат жените между 30 и 40 години. Идеята на здравното министерство е при тях течно-базираният метод, който е много по-точен, да замени стандартния.
Предлагат се и два нови теста, с които да се следи бъбречната функция - а не само показателят креатинин, който не е достатъчен.
Допълнителните изследвания могат да станат факт, ако за догодина се заложат средства за тях.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.