Работната ръка в България е концентрирана в групите и професиите с по-ниска квалификация и професионална подготовка, показва проучване на Българската стопанска камара. Най-много са заетите в търговията, ресторантьорството, строителството и производството на облекла.
В периода 2004-2007 г. по-малко от половината абитуриенти ставали студенти. Въпреки че се увеличава делът на висшистите, България остава на едно от последните места в Европа. В страната ни се наблюдава и намаление на процента на рано напускащите училище - от 20,4% през 2005 г. до 14,8 на сто през 2008 г. Най-съществен се оказва броят на напусналите школото от V до VIII клас.
БСК регистрира увеличение на броя на българите, които са придобили професионална квалификация в професионалните училища. През 2005 г. броят им е 10 824 души, а през 2009 - 12 491 души.
Източник: в. "Новинар"
pest
на 19.10.2010 г.
Много е тъжно положението. Като клиент срещам и двете крайности. За да получава много, човек трябва да се докаже с труд и познания. Ако е дал всичко на 100 %, може да прояви претенция и за пари. Ако това последното не стане и той е наистина добър, може да се реализира в по-развита страна без проблем. Но се иска яко бачкане! И без ганьовски номера, моля! Преди 15тина години си мразех работата в БГ, заплатата, шефа и половината свят. Работех за 200 лв чисто. Научих се обаче да се фокусирам върху себе си и работата, спрях кафетата с колеги и размяна на никому ненужна инфо, дообразовах се като си купувах професионална литература и следях новостите. И след около 3 години си намерих работа, по моята си специалност, но в много по-престижна институция, в богата държава. Сега си седя в къщи, пак в една богата страна, щото няма нужда да работя и честичко си ходя до БГ да се радвам на имотчето си, което построих със заплата, и да припалвам бавареца. Е, това последното мъжа ми ми го купи.
Shitstorm
на 19.10.2010 г.
"В страната е пълно с нискоквалифицирана работна ръка" Е какво очаквате? Няма образование, няма здравеопазване, личната безопастност и възможноста да защитиш живота си са също мит ... Мислите ли, че здраво мислещ човек ще остане да преживява по собствено желание на такова място, че и да се квалифицира високо ;)
Защото трябва
на 18.10.2010 г.
Някои напускат училищата и не следват , заради финансови проблеми, а друи просто защото ги мързи...познавам хора, които не следваха само защото родителите им имаха няколко аптеки и кабинети за прегледи...така, че не само държавата ами и някои родители са виновни, когато мързела настъпи , спасение няма...
bramin
на 18.10.2010 г.
Каквото ни образованието такива са ни и кадрите.ВУЗ-ове като ПУ-то бълват хвърчащи карди,които едва ли някога ще намерят реализация,но нали 900-тe лектора трябва да си направят кинтите,а че младите хора след това остават на улицата кои го интересува.Тук пак се стига до лаф-а,че не е луд този които яде баницата.
geoge
на 18.10.2010 г.
Така ще е, като частниците взимат приятелката на най-добрия приятел на братовчеда на касиера!
Чужденец
на 18.10.2010 г.
За съжаление туризма (предимно превоз,готвене и чистене) и селското стопанство не изискват много квалифицирани специалисти. Образованието зависи от потенцияла за реализация (работа).
Xena
на 18.10.2010 г.
А защо е така? Някой няма ли да потърси обяснение за причините, или пак ще си останем само с поредната статистика. Провалиха образователната система, как да има висококвалифицирани хора. В България умните и кадърните не се ценят, те се натискат, защото са заплаха за простите си работодатели. Това е, затова те ходят в чужбина, а тук остават простаците да работят за други простаци.
Atanasovpld
на 18.10.2010 г.
квалификация не се получава във фитнес залата и в ескейпа след това
pininfarina
на 18.10.2010 г.
Ми като гоните умните хора без връзки с просташко отношение, подигравателни заплати и прекомерни изисквания скоро тук само идиотите ще сотанат и тогава ще има много "кофти материал", ама късно.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.