Народното събрание прие на първо четене три от четирите законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, предаде репортер на "Фокус".

Приети бяха законопроектите на "Възраждане", ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и "Има такъв народ". Отхвърлен беше този на "Величие".

Законопроектите


Законопроектът внесен от "Възраждане" предлага заплатата на лекари и магистри-фармацевти без специалност да бъде не по-малко от 150% от средната брутна заплата за страната, а на медицинските сестри – не по-малко от 140%. Той беше представен в залата на НС от Маргарита Махаева. Законопроектът беше прет със 169 гласа "за" и 25 "против".

Не беше приет законопроектът на "Величие". За него със "за" гласуваха 44 депутати, 99 с "против" и 53 "въздържал се". Законопректът предвиждаше 6000 лв. начална заплата на лекар, 4000 за медицински сестри и 1500 за санитарите и помощния персонал.

От ПП-ДБ предлагат възнагражденията за специализантите да се фиксират на 150% от средната брутна заплата за последната година, а на медицинските сестри – 125 на сто. Законопроектът беше приет на първо четене с 168 гласа "за", 25 "против" и 1 "въздържал се".

Законопроектът на управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и "Има такъв народ, който също беше приет, предвижда стартовите заплати на специалистите по здравни грижи да се изчисляват на база последния колективен трудов договор, увеличен с ръста на средната работна заплата. За него със "за" гласуваха 172 депутати, 12 гласуваха с "против", а 5 с "въздържал се".

Проф. Костадин Ангелов обясни, че релният ръст на заплатите ще бъде 800 лв. Той подчерта, че ГЕРБ-СДС ще подкрепят всички законопроекти, освен този на "Величие“.