Спортните новини: Днес (0) | Вчера (0)
Нашите грации заслужиха 13 медала от турнира "Царица Маргарита"
Автор: Екип Varna24.bg 11:14 / 08.07.2019Коментари (0)958
©
13 медала - 8 златни и 5 сребърни, спечелиха българските гимнастички на турнира "Царица Маргарита“. 27-ото издание на международната проява приключи във Варна с участието на гимнастички от 21 държави в индивидуална и ансамблова надпревара. Състезанието бе в два паралелни турнира – по ФИГ (Международната федерация по гимнастика) и клубен турнир.

С особен интерес се очакваше турнирът по ФИГ, в който българките защитиха достойно имиджа на родната школа. Силните изяви на нашите момичета продължиха и в последния ден. След като Ана Келман спечели многобоя при жените на ФИГ, а с това заслужи и големия приз "Царица Маргарита“, в шампионата на уредите 16-годишната грация извоюва още 3 медала – 1 златен и 2 сребърни. Тя стана първа във финала на обръч с оценка 16,150, където второто място разделиха другата ни представителка Мария Ангелова и румънката Дениса Стоян с 16,100. Във финала на топка Келман заслужи втора оценка – 17,200, и сребърния медал. Златото грабна азербайджанката Йелизавета Лужан със 17,650.

В шампионата на бухалки Анна изпусна уред и с резултат 16,700 остана със сребърното отличие след румънката Дениса Стоян – 17,200. Бронзова с 15,150 е Йелизавета Лузан от Азербайджан.

В турнира по ФИГ при девойките във финалите на отделните уреди българките обраха отличията. В шампионата на въже Ева Брезалева грабна златото с резултат 16,600, като остави след себе си Соня Лейфман от Израел – 16,250, и Нилгун Саръоглу от Турция – 15,100.

За перфектната си композиция с топка Катрин Цонева заслужи оценка 17,950 и това й отреди първото място и златния медал. Среброто взе германката Маргарита Колосов със 17,800, а бронзът стана притежание на Соня Лейфман от Израел със 17,700.

Във финала на бухалки Стилияна Николова заслужи най-високата оценка – 18,450. Като изпревари Маргарита Колосов от Германия – 16,850, и Виктория Сидорова от Турция – 15,500.

Валерия Ватова във финала на лента допусна някои неточности, които й отредиха второто място и сребърния медал с резултат15,450. Златото стана притежание на Соня Лейфман от Израел – 16,900, а бронзът остана за Маргарита Колосов от Германия – 14,950.

Припомняме, че в първия ден от надпреварата българските девойки взеха сребърен медал в индивидуалния отборен многобой с резултат 65,500. Първи в това класиране станаха гивтастичките от Израел (многобоя формираха Соня Лейфман и Илона Додзин) със сбор 66,900, а бронза взе Германия с 62,600 (на четирите уреда игра Маргарита Колосов).

Това бе последна проверка за нашите момичета преди участието им на първото световно младежко първенство в Москва от 19 до 21 юли. Там шампионатът е по същата схема.

Много атрактивна по традиция бе надпреварата при ансамблите. След златния медал в многобоя от първия ден девическият ни ансамбъл в състав Яна Момчилова, Моника Заркова, Александра Кьосева, Маргарита Василева и Карина Димитрова взе златото и в двата финала на уредите. В композицията с 5 обръча нашите момичета оглавиха класирането с резултат 21,950, като оставиха след себе си съставите на Грузия – 20,900, и Германия – 20,600. Във финала на 5 ленти българките отново бяха безапелационни - резултат 18,500 и златен медал пред ансамблите на Германия и Грузия.

Още един златен медал българките добавиха в отборното класиране, което бе сформирано от общата оценка на индивидуалните състезателки при девойките и девическия ансамбъл.

Приятна изненада в зала "Конгресна“ бе и дикторското място, на което седна Георги Чобанов, треньор на националния отбор на България по скокове във вода и коментатор на "Евроспорт“.

Повече от 350 деца се включиха в масовата гимнастрада, с която приключи турнирът, а пълната зала "Конгресна“ аплодира горещо изпълненията на най-малките грации.