Варненски астрономи ще наблюдават метеорния поток Джеминиди. Това каза Свежина Димитрова директор на НАОП "Николай Коперник" във Варна. Тя посочи, че потока ще се наблюдава на 13 срещу 14-и декември. Варненските астрономи ще наблюдават астрономическото явление от площадката на обсерваторията, като посочи, че и този път ще се включат много ученици от града. "Така според мен ние ще изпратим много красиво отминаващата 2011 година", каза още Свежина Димитрова.
Красивия звездопад е само 4 дни след пълното лунно затъмнение. Очаква се около 30-40 метеора на час - това са частици от угаснала комета, изгарящи при навлизането в земната атмосфера. Най-доброто време за наблюдение ще бъде през втората половина на нощта, до разсъмване. Тогава на изток след полунощ ще се наблюдава максимумът на метеорния поток Джеминиди. Това са метеори в съзвездието Близнаци. Предполага се, че източникът им е откритият през 1983 г. астероид 3200 фаетон. Той се смята за угаснала комета. Интензивността на джеминидите се усилва през последните години и в момента достига около 120-160 метеора на час при оптимални условия за наблюдение.
От дълбока древност хората следят подобни събития, описват ги и ги изучават. Метеорният поток е светлинно явление, причинено от малки частици, които навлизат в земната атмосфера. Повечето от тях не са по-големи от песъчинки. Те са получени от разрушаването на комети, при което се появяват множество метеорни тела. Това са ледени и прахови частици, които продължават да се въртят по предишните си орбити.
Източник: Радио "Фокус"
Иван Ванков
на 12.12.2011 г.
Явно ти си се объркал. Максимума ще се наблюдава след 00:00ч. на 13 срещу 14 декември до зазоряване при ясно време.
Анонимен
на 12.12.2011 г.
Или Снежина се е объркала, или вие не сте в час. Максимумът е на 14-ти в 19:00 българско време и няма как да наблюдават максимум на 13-ти срещу 14-ти!
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.