Заради регулирания пазар на електроенергия ТЕЦ "Варна" търпи финансови загуби. Това каза изпълнителният директор на ТЕЦ "Варна" Камен Бошнаков. Какви ще бъдат загубите на компанията в чисто производствен смисъл ще стане ясно в края на годината. За 2012 година ТЕЦ "Варна" планира печалба, която няма да бъде в рамките на миналогодишната. Тази печалба ще бъде вследствие на компенсиране със заплащане евентуално на разполагаемост на студен резерв, съкращаване на някой разходи и оптимизиране на производството.
"Каква е чисто финансовата загуба на ТЕЦ "Варна" от самото производство на квота ще бъде ясно в края на годината, но тя не би следвало да доведе до отрицателен резултат на централата", коментира Бошнаков.
Цената за регулирания пазар е двукомпонентна - цена за електроенергия, в която се включват само променливите разходи - въглища и консумативи за самото производство, и плащане за разполагаемост на мощност, в която са включени вече условно постоянните разходи.
"Нашата най-голяма беда е в това, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране не признава пълната стойност на вложените горива, основно на въглищата. Водим отдавна един задочен спор за реалните договори, по които купуваме въглищата. Проблемът е в това, че единствено една от големите топлоцентрали в България - ТЕЦ "Варна", работи с международни цени за закупуване на въглища, докато комплекс "Марица - Изток" работи с регулирана цена на въглищата, която се определя от министъра. Там е основният ни спор и основната ни загуба в непризнаване на пълните разходи за горивна компонента", каза още Камен Бошнаков.
Що се отнася до разполагаемост - там се включват условно постоянните разходи. И по този въпрос ръководството на ТЕЦ "Варна" води определени дискусии с регулатора, защото част от ремонтните работи не са признавани. Но това не е пречка, ние при необходимост от повече финанси можем да вземем съответния кредит, да осъществим ремонтите, за да бъде централата в готовност за производство, а по всяка вероятност следващата година регулаторът ще признае тези разходи за следващия регулаторен период", допълни Камен Бошнаков.
Източник: Радио "Фокус"
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.